Jak je to s cenou vody na Táborsku

Počátkem tohoto roku zveřejnil odborný časopis SOVAK ceny vodného a stočného, platné od 1.ledna 2024.

Z uvedených údajů vyplývá, že z více než 235 cen konkrétních vodáren se Táborsko pohybuje kolem 130.místa, tedy v dolní polovině sestupného žebříčku.

Cena V+S v jednosložkové formě pro Tábor, Sezimovo Ústí a Planou n.L. činí 119,29 Kč s DPH. Nejdražší vodu mají letos Středočeské vodárny (175 Kč) a nejlevnější v Krnově (68,30 Kč).

Táborská voda se s výjimkou loňska nezdražuje již od roku 2015. Letos se zvedla pouze o navýšenou sazbu DPH z 10 na 12 %. Dávno již tedy neplatí rčení, že máme „nejdražší vodu ve střední Evropě“, jak tomu bylo po načerpání úvěru a realizace miliardové investice do kanalizačního systému v letech 2010–2012. Naopak se projevuje fakt, že největší objem prací na obnově majetku se zrealizoval, a současné nájemné na pokrytí úvěrů a další obnovu stačí.

V porovnání s ostatními většími městy Jihočeského kraje je tato cena s výjimkou Strakonic a Bechyně stále nejvyšší. Zásadní důvody, proč tomu tak je, jsou dva. Tím prvním je cena nakupované vody od Jihočeského vodárenského svazu. Ta je nejdražší že všech zdrojů pitné vody v Jižních Čechách, a Táborská aglomerace je na ní plně závislá. Ostatní města, jako např. Jindřichův Hradec nebo Veselí n.Lužnicí odebírají levnější vodu z Dolního Bukovska, a např. Č.Budějovice, Písek nebo Prachatice mají kromě vody z JVS také určitý podíl levnější, z vlastních zdrojů.

Druhým faktorem, který cenu ovlivňuje, je zmíněná výše nájemného. Zatímco Táborsko má již devátým rokem nájemné stejné, ostatní města ho postupně zvyšují, aby pokryla potřebnou obnovu majetku. Cena tam poroste rychleji.

Předpokládá se, že také v příštích letech zůstane cena vodného a stočného stabilní, bez skokových nárůstů. Snad je to dobrý signál nejen pro obyvatele a domácnosti, ale také pro podnikatele a firmy z našeho regionu.

Více informací o cenách vodného a stočného se dozvíte na webových stránkách časopisu SOVAK  https://www.sovak.cz/cs nebo webu VST https://www.vstab.cz/.

Zpět